• سید محمد ابراهیم نیا شیروانی

عضو
    13 دی 1400 در 9:30 قبل از ظهر

با عرض سلام و ادب

بیمه مسئولیت جامع شهرداری در قبال شهروندان ( اشخاص ثالث ) همانگونه که جناب آقای دکتر عظیمی فرمودن به دو صورت صادر میشه . یکی اینکه حوادث معینی که عمدتاً همه شرکتهای بیمه به اینصورت بیمه نامه را صادر می کنند که حدود13 مورد خطر رو تحت پوشش قرار میده و در متن ابتدایی که تعریف بیمه نامه می باشد صراحتاً اعلام می کنند” خطرات تحت پوشش که در بیمه نامه از آنها نام برده شده ” تحت پوشش می باشد و در هنگام خسارت هم شرکت بیمه گر پس از اعلام خسارت به راحتی یک نامه به بیمه گذار یا دادگاه ارسال می نماید با توجه به بندهای13گانه این خطر تحت پوشش نیست . نمونه متن و خطرات 13 گانه تحت پوشش رو خدمتتون میذارم.

عبارت است از مسئولیت جامع شهرداری در قبال شهروندان ، بدین معنا که در صورت انجام کلیه تعهدات از جانب بیمه گذار (شهرداری) ، چنانچه در اثر خطرات تحت پوشش این بیمه نامه خسارات بدنی (جانی) و یا مالی به شهروندان وارد آید ، بیمه گر پس از احراز مسئولیت بیمه گذار و حداکثر تا سقف تعهدات خریداری شده ، نسبت به جبران خسارت اقدام خواهد نمود.

1- حوادث ناشی از سقوط درختان بروی وسائط نقلیه ، منازل و اماکن و افراد عبوری در صورتی که شهرداری مسئول آن شناخته شود.

2- حوادث ناشی از سقوط افراد ، وسائط در گودال ، کانل و وترانشه های حفاری شده که توسط شهرداری صورت گرفته است.

3- حوادث مربوط به برق گرفتگی افراد از پایه های روشنایی (پارکها)

4- خسارت ناشی از آب افتادگی در منازل و واحدهای تجاری در صورتی که شهرداری مقصر باشد.

5- خسارات ناشی از سم پاشی توسط شهرداری

6- خسارات جانی و مالی ناشی از عدم ریزش شن و نمک در معابر و پل ها هنگام بارش برف

7- اتفاقات ناشی از طعمه گذاری و معدوم نمودن حیوانات موذی و و لگرد

8- خسارات ناشی از رفع سد معبر و جلوگیری از ساخت ساز های غیر مجاز

9- خسارات ناشی از جلوگیری از تخلیه ضایعات ساختمانی در مکانهای غیرمجاز

10- خسارات وارده به اماکن مجاور به پروژه در دست احداث شهرداری هنگام انجام عملیات عمرانی
    11- خسارات ناشی از عدم رفع خطر از دیوارها و طاق های قدیمی ساختمان ها

12- خسارات ناشی از سقوط اجسام از ارتفاعات و پشت بام های ساختمان های شهرداری بروی اشخاص ثالث

13- خسارات ناشی از سقوط تابلوهای نصب شده توسط شهرداری

اما با توجه به اینکه نام بیمه نامه ” بیمه مسئولیت جامع شهرداری در قبال شهروندان ( اشخاص ثالث ) می باشد به نظر بنده محدود کردن مسئولیت شهرداری به 13 مورد فوق الذکر کار درستی نیست . و بنده خودم در زمان ارائه مشاوره بیه بیمه گذارانم حدود30 بند خطر را از بیمه گر درخواست میکنم بعلاوه در یک بند اعلام میکنم ” چنانچه به هر دلیل در خسارتی بیمه گذار من از طرف مقامات قانونی بدلیل قصور مسئول جبران خسارات مالی و جانی شده باشد شرکت بیمه گر باید خسارت مورد نظر را تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت نماید.

با همه این تفاسیر در خصوص خسارتی که جنابعالی فرمودین باید عرض کنم ابتدا باید بیمه نامه صادره رو بخوانیم که چه مواردی رو تحت پوشش قرار داده و مهم تر اینکه خسارات مالی و جانی ناشی از رانندگی در این بیمه نامه درصورتی پرداخت می شود که بدلیل قصور شهرداری مسئولیتی متوجه شهرداری شود. بطور مثال احداث سرعت گیرهای غیر استاندارد و یا ایجاد دور برگردانی که از حالت استاندارد خارج باشد و مثالهای از این دست زیاد هستند.