خانه تالارهای گفتمان تالارهای گفتمان بیمه ای رشته هاي بيمه اي انجمن بیمه شخص ثالث پرداخت یا عدم پرداخت خسارت به وسیله نقلیه تحت مالکیت راننده مقصر حادثه

  • پرداخت یا عدم پرداخت خسارت به وسیله نقلیه تحت مالکیت راننده مقصر حادثه

    ارسال شده توسط مصطفی ملکی در 8 مرداد 1401 در 11:10 قبل از ظهر

    سلام وقت بخیر

    شخصی سمند متعلق به خود را با نیسانی که آن هم تحت مالکیت خودش میباشد بکسل می کند . در حین حرکت پژویی از پشت با سمند برخورد نموده و باعث خسارت میشود.

    پلیس هر کدام از راننده های نیسان و پژو را به میزان 50 درصد مقصر اعلام می نماید.

    با توجه به قانون سال 95 و تعاریف شخص ثالث و راننده مقصر ،آیا از محل بیمه نامه ثالث نیسان میتوان خسارت سمند را پرداخت نمود؟

    بهزاد توژان پاسخ داد 5 ماه، 2 هفته پیش 4 عضو · 5 پاسخ ها
  • 5 پاسخ ها
  • حسن صدر

    عضو
    9 مرداد 1401 در 10:02 قبل از ظهر

    سلام جناب ملکی عزیز

    در قسمت ب ماده یک قانون اصطلاحاً شخص ثالث خیر

    ب ؛ خسارت مالی: زیانهایی که به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون به اموال شخص ثالث وارد شود.

    ت ؛ شخص ثالث: هر شخصی است که به سبب حوادث موضوع این قانون دچار خسارت بدنی و یا مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثهب ـ خسارت مالی: زیانهایی که به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون به اموال شخص ثالث وارد شود.

    پ ـ حوادث: هرگونه سانحه ناشی از وسایل نقلیه موضوع بند (ث) این ماده و محمولات آنها از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی و یا انفجار یا هر نوع سانحه ناشی از وسایل نقلیه بر اثر حوادث غیرمترقبه

    ت ـ شخص ثالث: هر شخصی است که به سبب حوادث موضوع این قانون دچار خسارت بدنی و یا مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثه

    • فرهاد عظیمی

      عضو
      14 مرداد 1401 در 9:10 قبل از ظهر

      با سلام

      من هم با این نظر موافقم. به عبارت دیگر خسارت وارد به سمند از محل بیمه نامه شخص ثالث نیسان قابل پرداخت نیست چون بر اساس بند ب از ماده یک قانون بیمه شخص ثالث مصوب 1395 « زيانهايي كه به سبب حوادث مشمول بيمه موضوع اين قانون به اموال شخص ثالث وارد شود.» زیان تحت پوشش این بیمه نامه هست و همانطور که می بینیم این زیان در صورتی تحت پوشش است که به شخص ثالث وارد شده باشد. حالا باید ببینیم مالک سمند شخص ثاللث حساب می شود یا خیر. پاسخ منفی است زیرا بر اساس بند ت از ماده یک همان قانون شخص ثالث «هر شخصي است كه به سبب حوادث موضوع اين قانون دچار خسارت … مالي شود به استثناي راننده مسبب حادثه» پس نه زیان وارد ببه سمند جزو زیان های تحت پوشش است و نه مالک سمند شخص ثالث محسوب می شود.

      البته در قابل پرداخت بودن خسارت سهم پژو در قبال سمند از این حیث شکی نیست.

  • حسن صدر

    عضو
    9 مرداد 1401 در 10:02 قبل از ظهر

    به استناد قسمت ب و ت ماده ۱ قانون شخص ثالث

  • حسن صدر

    عضو
    9 مرداد 1401 در 10:05 قبل از ظهر

    سوال کمی پیچیده تر میشه اگر راننده نیسان، مالک نیسان نباشه اما صاحب نیسان و سمند همچنان یک نفر باشه

    آیا سمند محموله نیسان تلقی خواهد شد؟

  • بهزاد توژان

    عضو
    19 مرداد 1401 در 1:27 بعد از ظهر

    با سلام

    در بند ث ماده 1 قانون بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه چنین تعریف شده:

    وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی شهری و بین شهری و واگن متصل یا غیر متصل به آن و یدک و کفی متصل به آنها.

    پس جدا از آنکه نیسان کاربری جرثقیل داشته یا خیر، زمانی که نیسان اقدام به کشیدن سمند می‌کند، سمند یدک آن محسوب خواهد شد.

    از طرفی بند الف ماده 17 قانون بیمه شخص ثالث هم در تعریف خسارت های خارج از شمول قانون که جبران آن را در تعهد مقصر یا شرکت بیمه وی نخاهد بود، چنین بیان داشته:

    خسارت وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه و محمولات آن.

    پس با عنایت به موارد اشاره شده، از محل بیمه نامه شخص ثالث خودروی نیسان، جبران خسارت وارده به خودروی سمند میسر نیست.