• مرور زمان

  • محمدرضا بابائی

    عضو
    22 دی 1399 در 7:45 قبل از ظهر

    اگر خسارت ناشی از کار سال 90اتفاق افتاده و به بیمه گر اعلام شده و دیه و ارش سال 92طبق رای دادگاه پرداخت شده ولی مطالبه تامین اجتماعی سال 99از طرف سازمان تامین اجتماعی صادر شده باشه آیا بنظر شما میتونه مشمول مرور زمان بشه؟ یا خیر؟

  • فرهاد عظیمی

    عضو
    25 دی 1399 در 6:26 بعد از ظهر

    به نظر من خسارت مشمول مرور زمان هست. چون ماده 25 آيين نامه شماره 80 شوراي عالي بيمه مي گويد «ادعاي خسارت» حداكثر ظرف دو سال از انقضاء بيمه نامه به بيمه گر اعلام شود.

    البته نكته اي كه اينجا بايد به اون توجه بشه اينه كه آيا كارفرما هم مي تونه در مقابل تامين اجتماعي چنين ادعايي بكنه كه اگر تو به موقع از من مطالبه مي كردي منم به موقع به بيمه گر مسئوليت مي گفتم و مشمول مرور زمان نمي شد؟

    • محمدرضا بابائی

      عضو
      27 دی 1399 در 8:17 قبل از ظهر

      قبل از آئین نامه 80شرکتهای بیمه به سلیقه خود مبادرت به نگارش شرایط عمومی میکردند.

      یکی از مباحث مطروحه بحث مرور زمان بود که عمدتا به کلمه از زمان دعوی استناد میشد.

      برخی از همکاران دعوی را ادعای حقوقی علیه بیمه گذار میدانستند و برخی زمان وقوع حادثه و بعضی شرکتها که حتی شرایط عمومی در اختیار بیمه گذار نمیگذاشتند جای بحثی مطرح باشد.

  • محمدرضا یزدانی

    عضو
    26 دی 1399 در 10:43 بعد از ظهر

    سلام

    به نظر من هم مشمول مرور زمان میشه.ولی در خصوص سوال جناب عظیمی با توجه به ماده 50 بیمه تامین اجتماعی فکر نمی کنم کارفرما بتونه همچین ادعایی داشته باشه.

    ماده 50: مطالبات سازمان بابت حق بیمه و خسارات تأخیر و جریمه های نقدی که ناشی از اجرای این قانون یا قوانین سابق بیمه های اجتماعی و قانون بیمه های اجتماعی روستائیان باشد، همچنین هزینه های انجام شده طبق مواد 66 و 90 خسارات مذکور درمواد 98 و 100 این قانون در حکم مطالبات مستند به اسناد لازم الاجرابوده و طبق مقررات مربوط به اجرای مفاد اسناد رسمی به وسیله مأمورین اجرای سازمان قابل وصول می باشد. آئین نامه اجرائی این ماده حداکثر ظرف شش ماه از تاریخ تصویب این قانون از طرف سازمان تهیه و پس از تصویب وزارت رفاه اجتماعی و وزارت دادگستری به موقع اجراء گذارده خواهد شد. تا تصویب آئین نامه مزبور مقررات این ماده توسط مأمورین اجرای احکام محاکم دادگستری براساس آئین نامه ماده 35 قانون بیمه های اجتماعی اجراء خواهد شد.

  • محمدرضا بابائی

    عضو
    27 دی 1399 در 7:51 قبل از ظهر

    آئین نامه 80سال 92ابلاغ شده است

  • محمدتقی آرام فر

    عضو
    27 دی 1399 در 10:20 قبل از ظهر

    درست هست که از منظر بیمه ای میتونه مشمول مرور زمان بشه، ولی از منظر تامین اجتماعی و حقوقی در صورت شکایت و ارجاع به مراجع قضایی با توجه به در جریان بودن بیمه گر از حادثه نمی توان در این خصوص از تعهد سر باز زد .

    البته با توجه به زمان حادثه و پوشش خریداری شده، مطمئنا میزان تعهد شرکت بیمه کم هست و باید حداقل سازمان تامین اجتماعی رو باید مکلف کند بر اساس آن زمان مبلغ را محاسبه نمایند.

  • فرهاد عظیمی

    عضو
    27 دی 1399 در 4:28 بعد از ظهر

    آقای بابائی سلام

    با این توضیح شما پس موضوع مشمول آیین نامه 80 نیست. لطفا متن مربوط به مرور زمان این بیمه نامه رو عیناً از روی شرایط عمومی اعلام کنین تا راجع بهش بحث کنیم. احتمالا در اون ماده در خصوص دعوی و مبدا مرور زمان هم صحبت شده باشه.

    ضمناً شرایط عمومی نداشتن یا در اختیار بیمه گزار نگذاشتن از جانب هیچ محکمه ای قابل قبول نیست و به ضرر بیمه گر منتهی خواهد شد.


    آقای یزدانی سلام

    در خصوص قابل مطالبه بودن بر اساس ماده 50 شکی نیست. (البته من به این ماده و ماده 66 معترضم و مقاله ای با عنوان تامین اجتماعی یا گاوه فربه بی خاصیت نوشته و منتشر کرده ام که اگر تمایل دارید در بخش مقالات بارگذاری شده و می تونید مطالعه کنید. https://sib.social/%d8%aa%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c-%db%8c%d8%a7-%da%af%d8%a7%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%a8%d9%87-%d8%a8%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d8%b5%db%8c%d8%aa/?no_frame=1)

    عرض من اینه که اگر تامین اجتماعی که طبق ماده 50 محق به مطالبه این موارد بوده، به موقع می جنبید و از کارفرما مطالبه می کرد، کارفرما می اومد سراغ بیمه گرش و می گفت من این کلوز را دارم و تو باید خسارت بدهی . پس می تونست از بیمه نامه مسئولیتش خسارت مطالبات ماده 66 رو جبران کنه. ولی حالا اگر بره سراغ بیمه گرش می گه نمی دم چون مشمول مرور زمان شده. این یعنی اینکه تامین اجتماعی با تاخیرش، کارفرما رو از حق مسلم خودش محروم کرده.


    آقای آرام فر سلام

    از نظر من از منظر حقوقی حق با کارفرما هست و به استناد قاعده لاضرر می تونه حقشو بگیره. اینکه بتونه یا نه به مهارت وکیل و سلامت دادگاه بستگی داره.

    تامین اجتماعی یا گاو فربه بی خاصیت

برای پاسخ وارد شوید.

نوشته اصلی
0 از 0 نوشته جون ۲۰۱۸
حالا