• تبصره ۱ ماده ۶۶ تامین اجتماعی

     ناشناس بروزشده 9 ماه پیش 7 عضو · 11 نوشته
  • نوید نصرتی

    عضو
    4 بهمن 1399 در 2:19 بعد از ظهر

    سلام خدمت تمام اعضای محترم ،

    در یک کیس خسارت بیمه مسئولیت ساختمانی که منجر به فوت کارگر شده ، بر اساس رای صادر شده توسط دادگاه ۵۵ درصد مجری ( مهندس ) ذیصلاح مقصر شناخته شده است ، حال سوال اینجاست ، آیا بر اساس تبصره ۱ ماده ۶۶ تامین اجتماعی ، سازمان می تواند ( وفق ماده ماده ۵۰ ) به ایشان نیز مراجعه کند به عبارتی حق ریکاوری نسبت به ایشان نیز دارد؟

  • فرهاد عظیمی

    عضو
    4 بهمن 1399 در 2:50 بعد از ظهر

    متن ماده ۶۶ قانون تامین اجتماعی می گوید:

    درصورتی که ثابت شود وقوع حادثه مستقیماً ناشی از عدم رعایت مقررات حفاظت فنی و ایمنی است. بروز بیماری ناشی از عدم رعایت مقررات بهداشتی واحتیاط لازم از طرف >کارفرما یا نمایندگان او بوده سازمان هزینه ها را مربوط به معالجه و غرامت و مستمری ها و غیره را پرداخت و طبق ماده ۵۰ این قانون از کارفرما مطالبه و وصول خواهد شد.

    حال باید دید مجری ذیصلاح کیست. ایا مشمول عبارت «کارفرما یا نمایندهگان» او که در ماده 66 ذکر شده می شود یا نه

    مجری ذیصلاح ، وظایف و حدود اختیارات او

    عملیات اجرایی ساختمان باید منحصرا توسط مجری ساختمان که دارای صلاحیت اجرای ساختمان هستند انجام شود. مجری نماینده فنی کارفرما در اجرای ساختمان بوده و پاسخگوی تمامی مراحل اجرای کار به ناظر یا ناظران و دیگر مراجع کنترل کننده می باشد.کلیه عملیات اجرایی ساختمان باید توسط اشخاص حقیقی و یا شرکتهای حقوقی به عنوان مجری طبق دستورالعمل های وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام گیرد.

    پس تا اینجا مشمول ماده 66 هست.

    حالا سوال اینه که تامین اجتماعی در چنین مواردی (که مجری مقصر شناخته شده) باید به کارفرما مراجعه کنه یا مجری؟ چ.ن متن ماده می گه به کارفرما

    ضمناً دستورالعمل اجرائی ماده 66 رو به پیوست می فرستم شاید به دردتون بخوره.

  • محمدتقی آرام فر

    عضو
    4 بهمن 1399 در 4:00 بعد از ظهر

    اهم وظایف و اختیارات مجری ذیصلاح بعنوان مدیر و مسئول عملیات اجرایی و نماینده فنی مالک در اجرای ساختمان به اختصار عبارتست از:1- فنی و اجرایی 2-مالی و اداری.

    در بخش فنی مواردی مانند: اخذ تاییدیه ، تهیه نقشه و … مطرح است و در بخش مالی و اداری نیز : برآورد هزینه ها ، برآورد نیروی کار ، ارائه لیست دستمزد نیروی کار به کارفرما و … .

    لذا با توجه به موارد فوق و توضیحات ارائه شده از سوی جناب آقای عظیمی ، به نظر بنده چون ایشان نماینده مالک یا کرفرما می باشد ، موارد مذکور در ماده 66 متوجه ایشان نبوده و مربوط به کارفرما یا مالک پروژه است .

  • مهرنوش نجابتي

    عضو
    4 بهمن 1399 در 4:35 بعد از ظهر

    با سلام خدمت اعضای محترم

    برداشت من از موضوع مطرح شده توسط جناب آقای نصرتی این است که آیا تأمین اجتماعی حق مراجعه به سایر مقصرین به غیر از کارفرمای مستقیم زیان دیده را دارد یا خیر؟ پاسخ من مثبت هست کما اینکه در چند مورد پرونده ای که من رسیدگی کرده ام نمونه اخطاریه هایی از سازمان تأمین اجتماعی دیده ام که به غیر از کارفرمای مستقیم کارگر زیان دیده، برای سایر مقصرین حادثه هم اخطاریه ارسال شده است.

    این موضوع از بند 38 دستورالعمل اجرایی ماده 66 قانون تأمین اجتماعی به شرح ذیل نیز قابل استنتاج است:

    “در مـواردی کـه بـر اسـاس گـزارش بـازرس اداره کار و آراء صـادره از
    سـوی مراجـع قضایـی علاوه بـر کارفرمای مسـتقیم میـزان قصور سـایر افراد
    و یـا عوامـل دخیـل در بـروز حادثـه اعـم از واگذارنـده کار، پیمانـکار به دلیل
    عـدم رعایـت نظامـات ایمنی به تفکیک مشـخص و این موضوع بـرای مراجع
    ذیصلاح محـرز و اثبـات گردیـده باشـد، می تـوان بـه افراد موصـوف جهت اعمـال مـاده 66 قانـون و وصـول خسـارات وارده به سـازمان مراجعـه نمود.”

    • محمدسعید الفتی

      عضو
      4 بهمن 1399 در 11:51 بعد از ظهر

      در تأیید نظر سرکار خانم نجابتی، دو ماده قانونی مشابه ‌را بررسی می کنیم:

      الف ) ماده 49 – قانون بيمه‌های اجتماعی کارگران – ‌مصوب 21 ارديبهشت ماه1339:
      در صورتی که ثابت شود که وقوع حادثه یا بیماری مستقیماً ناشی از عدم رعایت مقررات بهداشت و حفاظت فنی یا احتیاطات لازم از‌طرف کارفرما یا نمایندگان او بوده سازمان مکلف است هزینه‌های مربوط به معالجات و غرامات و مستمری ها و غیره را پرداخته و از کارفرما مطالبه و ‌وصول نماید. ‌همچنین در صورتی که وقوع حادثه ناشی از خطای شخص ثالثی باشد سازمان کمک های مقرر در این قانون را درباره بیمه شده انجام داده شخص ثالث را‌تعقیب و هزینه‌های مربوطه را از او وصول خواهد نمود.

      ب ) ماده 66 – قانون بیمه تامین اجتماعی- مصوب 1354 (جایگزین قانون 1339)
      درصورتی که ثابت شود وقوع حادثه مستقیماً ناشی از عدم رعایت مقررات حفاظت فنی و بروز بیماری ناشی از عدم رعایت مقررات بهداشتی و احتیاط لازم از طرف کارفرما یا نمایندگان او بوده سازمان هزینه ها را مربوط به معالجه و غرامت و مستمری ها و غیره را پرداخت و طبق ماده 50 این قانون از کارفرما مطالبه و وصول خواهد شد.

      تبصره 1- مقصر می تواند با پرداخت 10 سال مستمری موضوع این ماده به سازمان از این بابت بری الضمه شود .

      تبصره 2- هرگاه بیمه شده مشمول مقررات مربوط به بیمه شخص ثالث باشد ، در صورت وقوع حادثه سازمان شخصاً کمک های مقرر در
      این قانون را نسبت به بیمه شده انجام خواهد داد و شرکت های بیمه موظف به پرداخت خسارت در حدود تعهدات به سازمان هستند.

      همانگونه که ملاحظه می فرمایید مقدمه هر دو ماده قانونی یکسان است؛ اما در ماده 66 صراحت رجوع به شخص ثالث مشاهده نمی شود. آیا برداشت این گونه است که سازمان تأمین اجتماعی به موجب مفاد ماده 66 نمی تواند به شخصی غیر از کارفرما مراجعه کند؟ حقوق دانان پاسخ می دهند وقتی سازمان تأمین اجتماعی می تواند به کارفرمایی که حتی حق بیمه هم پرداخت کرده مراجعه کند پس حتماً می تواند به سایر اشخاص مسئول مراجعه کند. به علاوه در تبصره 2 ماده 66 امکان رجوع به بیمه گر شخص مسئول وجود دارد و باید در نظر داشت که مراجعه به شخص مسئول که همان بیمه گذار است بر مراجعه به بیمه گر او اولویت دارد چون مسئولیت بیمه گر تابع مسئولیت بیمه گذار است.

      • محمدتقی آرام فر

        عضو
        5 بهمن 1399 در 9:13 قبل از ظهر

        ضمن تشکر از جناب الفتی عزیز . آیا با توجه به رابطه کاری که بین مجری ذی صلاح با تعریف ارائه شده وجود دارد،می توان ایشان را شخص ثالث نامید ؟

        • محمدسعید الفتی

          عضو
          5 بهمن 1399 در 6:55 بعد از ظهر

          جناب آقای آرام فر. سلام.

          به مفهوم عام هر شخصی غیر کارفرما که مسئول خسارت (که ممکن
          است درصد یا نسبتی از خسارت متوجه اوباشد) از دیدگاه روابط بین کارفرما و تأمین
          اجتماعی می تواند ثالث محسوب شود. ثالث را در اینجا باید مسئول خسارت تعبیر کرد که
          سازمان برای بازیابی هزینه های پرداختی بابت حادثه می تواند به او مراجعه کند. حتی
          بحث است در اینکه اگر مسبب حادثه کارگر همکار او باشد، علی رغم مفاد ماده 12 قانون
          مسئولیت مدنی که مسئولیت کارفرما در مورد تقصیر کارگرش مفروض است، تأمین اجتماعی
          نمی تواند در این خصوص به کارفرما مراجعه کند. البته استحضار دارید که نمی شود حکم
          کلی صادر کرد و باید به روند هر پرونده یا موضوع خسارت توجه کرد و ممکن است شخص
          رسیدگی کننده به موضوع خسارت نظرات دیگری داشته باشد.

  • فرهاد عظیمی

    عضو
    4 بهمن 1399 در 7:45 بعد از ظهر

    من قبلا یه مطلب در خصوص ماده ۶۶ نوشتم که مطالعه اون می تونه برای ادامه این گفتمان مفید باشه لینکشو اینجا می زارم براتون

    https://sib.social/تامین-اجتماعی-یا-گاو-فربه-بی-خاصیت/

    تامین اجتماعی یا گاو فربه بی خاصیت

  • نوید نصرتی

    عضو
    5 بهمن 1399 در 8:04 قبل از ظهر

    درود به همه اعضای محترم ،

    سپاس از نظرات همگی ، با شخصی که که بازنشسته تامین اجتماعی بود صحبتی در این خصوص داشتم ایشان معتقد بودند که سازمان تامین اجتماعی برای وصول مطالبات خود به کارفرما مراجعه خواهد کرد و از طرفی کارفرما می تواند از مجری ( مهندس ) ذیصلاح که ۵۰ درصد مقصر حادثه مذکور بوده شکایت و سهم پرداخت شده به سازمان را از ایشان مطالبه نماید.

  • وحید هاشمی

    عضو
    6 بهمن 1399 در 3:05 بعد از ظهر

    با سلام و احترام به یکایک سروران گرامی ؛

    به باور بسیاری از کارفرمایان که سازمان تامین اجتماعی را یار و یاور خود می دانند متاسفانه این سازمان اولین نهاد دولتی است که پس از وقوع حوادث ناشی از کار باقدرت قهریه وارد میدان می شود و تمام فشار حداکثری را به منظور دریافت خسارتی که میباسیت در آینده هزینه نماید را از کارفرما (مقصر حادثه) بصورت یکجا و بعضا اقساط کوتاه مدت مطالبه می نماید . صرف نظر از این موضوع که تا قبل از حادثه این سازمان عریض و طویل چه خدماتی به کارفرما و زیاندیده در حوزه ساختمانی داده است، اینک به عنوان مدعی حاضر می شود . تجربه سالهای گذشته بیانگر این موضوع است که سازمان تامین اجتماعی با اشتیاق و عطش دو چندان در این حوزه وارد شده ، به گونه ای که محل درآمد جدیدی در این حوزه به دست آورده ، فارغ از این موضوع که زیاندیده با مقصر حادثه چه مراوده ای داشته و دارد .

    ملاک عمل در این مورد اثبات و وجود رابطه کارفرمایی و کارگری است به عبارت دیگر رابطه کارگری مقصر و زیاندیده میبایست محرز شده باشد(درج نام زیاندیده در لیست تامین اجتماعی کارفرما، وجود رابطه حقوق و دستمزد ، قرارداد کاری مکتوب و مشخص) سپس این سازمان می تواند مدعی باشد و اقدام به توقیف اموال و دارایی های مقصر یا مقصرین نماید . حال این سوال مطرح می شود که ایا مهندسین مجری و طراح و ناظر چگونه می توانند با کارگر اسیب دیده چنین رابطه ای برقرار نماید اصلا رابطه وجودی و گردآوری همه این عناوین(کارگر، مهندس، پیمانکار) کارفرمای اصلی یا همان صاحب کار است . به نظر بنده و تجریه ای که در این حوزه کسب نموده ام در تمامی پرونده های خسارت با شرایط مشابه اصلا مهندسین (طراح،ناظر ،مجری) نه قرادادی با زیاندیده ها دارند و نه رابطه حقوق و دستمزدی برقرار است اما متاسفانه به محض تایید قصور مقصرین خواه کارفرما و خواه مهندسین ، سازمان تامین اجتماعی بی درنگ در صدد دریافت خسارت بر می آید .

  • ناشناس

    کاربر حذف شده
    7 بهمن 1399 در 3:09 قبل از ظهر

    با درود وخسته نباشید

    کاملا این حق جهت مراجعه سازمان محفوظ بوده ودرصورتی که بیمه گذار پوشش مسولیت کارفرما درمقابل ناظر را همراه با مطالبات تامین اجتماعی تبصره ماده ۶۶خریداری نموده باشد میتواند ناظر از بیمه نامه کارفرما درخصوص جبران مطالبات تبصره فوق به دلیل نفع گسترش داده شده به آن استفاده کند.

    کلوز فوق العاده خطرناکیست برای شرکتهای بیمه اگر کنترل خوبی روش نداشته باشند.برای کنترل تعهدات میبایست درشرایط خصوصی محدودیت برای آن ودامنه‌پوشش آن را محدود به یک نفر نمایند چراکه اگراین اقدام صورت نپذیرد به راحتی قابل مطالبه از بیمه گر است .

مشاهده 1 از 8 پاسخ

نوشته اصلی
0 از 0 نوشته جون ۲۰۱۸
حالا