• بیمه مضاعف

  • فاطمه فیضی چکاب

    عضو
    21 اردیبهشت 1400 در 10:45 قبل از ظهر

    سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان محترم.

    سوالی دارم که بسیار ممنون و خوشحال میشم اگه نظرتون رو بفرمایید.

    فرض کنید بیمه گری بیمه نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان برای فعالیتهای صنعتی و… صادر کرده که در آن کلوز مسئولیت پیمانکاران فرعی نیز فروخته. اما پیمانکار فرعی خود نزد بیمه گر دیگری بیمه نامه مستقل کارفرما خریده .

    حادثه ای برای یکی از کارکنان پیش آمده و ایشان 50% مقصر شده و بیمه گر دوم از محل بیمه نامه مذکور سهم تقصیر او را داده است.

    حال ایا بیمه گر دوم می تواند تنها باستناد ماده 16 شرایط عمومی که بیان می دارد:”در صورتی که مسئوليت بيمه‌گذار و یا عوامل اجرایی وی که مسئولیت آنها تحت پوشش این بیمه نامه قرار دارد، همزمان تحت پوشش ساير بيمه‌گران باشد بيمه‌گر موظف است بر مبناي اين بيمه‌نامه تعهدات خود را ايفا نمايد و سپس مي‌تواند براي بازيافت سهم ساير بيمه‌گران به آنها مراجعه نمايد” به بیمه گر اول مراجعه و از محل کلوز مربوطه از وی بازیافت کند؟ در حالیکه مقصری جز خود پیمانکار برای 50% تقصیر وجود ندارد.

  • جواد قبادی

    عضو
    21 اردیبهشت 1400 در 11:12 قبل از ظهر

    سلام
    بله بیمه گری که خسارت را پرداخت کرده این حق را دارد که به بیمه گر دیگر که همزمان مسئولیت بیمه گذار را پوشش داده است مراجعه کند و نیمی از خسارت پرداخت شده را از وی مطالبه کند .

  • فرهاد عظیمی

    عضو
    21 اردیبهشت 1400 در 11:48 قبل از ظهر

    با سلام

    من هم با نظر جناب اقای قبادی موافقم. مهم نیست که یک فرد مستقیما خودش برای پوشش مسئولیتش بیمه نامه خریده یا اینکه کس دیگری برایش این بیمه نامه را خریده. مهم این است که این فرد تحت پوشش بیمه مسئولیت هست.

    حالا در این مورد شما کارفرما رو بزارید کنار، با یک پیمانکاری سر و کار دارید که مسئولیتش در دو تا بیمه نامه پوشش داره.

    بر اساس ماده 16 اون سراغ هر کدام از بیمه گر ها که بره بیمه گر موظف به کل تعهدش عمل کنه و خودش برای گرفتن سهم اون یکی بیمه گر بهش مراجعه کنه.

    • فاطمه فیضی چکاب

      عضو
      21 اردیبهشت 1400 در 12:43 بعد از ظهر

      صحیح می فرمایید. فقط اینکه می تونه نصف رو بازیافت کنه (نه بیشتر یا کمتر) از کجا میاد. تو ماده 16 که نگفته چطور بازیافت میشه. و از طرف دیگه حق بیمه ایکه بابت مسئولیت پیمانکار در دو بیمه نامه اخذ شده با هم یکی نیست و در بیمه نامه دوم بیشتره. ایا نباید سهم بیشتری هم در خسارت داشته باشه؟

      • فرهاد عظیمی

        عضو
        21 اردیبهشت 1400 در 12:58 بعد از ظهر

        آفرین سوال خیلی به جاییه. جوابش هم به این راحتی ها نیست. در واقع بحث ریشه در اصول بیمه داره.وقتی یک ریسک به یک میزان و با شرایط برابر پیش دو بیمه گر بیمه شده باشه در چنین شرایطی هر کدام از بیمه گران در زمان بیمه مضاعف نصف پرداخت می کنن. اما نکته ای که وجود داره اینه که در مقایسه بیمه مسئولیت به این راحتی نمی شه گفت دو بیمه نامه به یک میزان پوشش داده اند. از طرف دیگه مقایسه حق بیمه ها هم کار درستی نیست.

        در انتهای کتاب بیمه های مسئولیت که شادروان علی اکبر ریسه ترجمه کردن چند روش برای بیمه مضاعف در بیمه مسئولیت آورده شده که البته توصیه نمی کنم به اون روش عمل بشه.

        به نظر من روش بهتره اینه که به صرف وجود بیمه مضاعف خسارت به اندازه سهم تعداد بیمه گران تقسیم بشه این راحت ترین راهه.

        اگر خیلی وسواس بود بدین شیوه میشه محاسبه کرد که فرض کنید ریسک فقط یک جا بیمه بوده با این روش سهم هر بیمه گر رو محاسبه کنید. بعد اگر این دو عدد با هم فرق داشتن به نسبت تفاوت اونها در میزان خسارت پرداختی هم کم و زیاد کنید. البته مقایسه باید از قبل از اعمال کسورات تنبیهی مانند قاعده نسبی و حق بیمه و … باشه.

برای پاسخ وارد شوید.

نوشته اصلی
0 از 0 نوشته جون ۲۰۱۸
حالا