• برخورداری دختر بیوه از مستمری پدر

  • ف. حسین نژاد (روابط عمومی شاب)

    مدیریت
    18 اردیبهشت 1400 در 9:06 بعد از ظهر

    پرسش ارسالی به روابط عمومی شاب

    سلام

    فرض بفرماییدپدری که بازنشسته تامین اجتماعی بوده به رحمت خدا رفته باشد زن دارد ویک دختر ؛

    دخترش به دلیل فوت شوهرش بیوه شده وسه تا فرزند دارد

    دختروبچه های دختر تحت پوشش کمیته امداد هم بیمه هستند وهم مبلغی کمک میگیرند

    آیا دختر میتواند به عنوان بازمانده بخشی از حقوق پدرش را ازدریافت کند قانون چی میگه؟

    سپاسگزارم ازاینکه راهنمایی می فرمایید

    ولی زاده

  • اکبر محمدلو

    عضو
    18 اردیبهشت 1400 در 9:43 بعد از ظهر

    فرزند ذکور متوفی
    به موجب مفاد بند ( 2 ) ماده 81 قانون در صورتی که سن آن کمتر از هیجده سال تمام بوده و یا منحصراً به تحصیل اشتغال داشته یا به علت بیماری یا نقص عضو طبق گواهی کمیسیون پزشکی موضوع ماده 91 قانون تأمین اجتماعی قادر به کار شناخته نشود ، استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را داشته لیکن به استناد مفاد بند ( 3 ) ماده 48 قانون حمایت خانواده از تاریخ 7/2/1392
    ( تاریخ لازم الاجرا شدن قانون حمایت خانواده ) حداکثر سن فرزند ذکور تا بیست سالگی ( حداکثر 19 سال تمام) تغییر و پس از آن منحصرا ً در صورت اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی تعیین گردیده و یا اینکه معلول ازکارافتاده نیازمند شناخته شود .

    فرزند اناث متوفی
    در صورتی که فاقد شغل و شوهر باشد.

    • در اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست مصوب 10/7/92 مجلس محترم شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی هیات محترم وزیران مصوب 14/4/1394، فرزند خوانده در حکم فرزند حقیقی بوده و از کلیه حقوق و مزایای قانونی بهره مند خواهد گردید.

    پدر و مادر متوفی
    در صورتی که اولاً تحت تکفل او بوده ثانیاً سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه و پنج سال تجاوز کرده باشد و یا آنکه به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده 91 قانون تأمین اجتماعی از کارافتاده باشند و در هر حال مستمری از سازمان دریافت ننمایند.
    لازم به ذکر است در صورت فوت مادر و پدر که هر دو بیمه پرداز سازمان بوده اند ، فرزندان آنان می توانند با رعایت سایر شرایط از هر دو مستمری تواماً استفاده نماین

  • امیرحسین خداپناهی

    عضو
    18 اردیبهشت 1400 در 9:50 بعد از ظهر

    با سلام و احترام

    بله می توانند اگر اشتباه نکنم مطابق بند ۳ ماده ۴۸ «قانون حمایت خانواده»، «فرزندان اناث در صـورت نداشتن شغل یا شوهر و فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی و بعد از آن منحصراً، درصورتی که معلول از کار افتاده نیازمند باشند یا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته باشند، حسب مورد از کمک هزینه اولاد، بیمه و مستمری بازماندگان یا حقوق وظیفه والدین خود برخوردار می‌گردند.

  • محمدرضا یزدانی

    عضو
    18 اردیبهشت 1400 در 10:11 بعد از ظهر

    با سلام

    من فکر میکنم در خصوص این سوال میشه به این ماده قانونی اشاره کرد:

    ماده۴۸ «قانون حمایت خانواده»ـ میزان حقوق وظیفه یا مستمری زوجه دائم متوفی و فرزندان و سایر وراث قانونی وی و نحوه تقسیم آن در تمام صندوقهای بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری ، تأمین اجتماعی و سایر صندوقهای خاص به ترتیب زیر است:

    مطابق بند 3 ماده 48 ، «فرزندان اناث در صـورت نداشتن شغل یا شوهر و فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی و بعد از آن منحصراً، درصورتی که معلول از کار افتاده نیازمند باشند یا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته باشند، حسب مورد از کمک هزینه اولاد، بیمه و مستمری بازماندگان یا حقوق وظیفه والدین خود برخوردار می‌گردند.» بنابراین، شرط دریافت مستمری بازماندگان برای فرزندان دختر، نداشتن شغل یا شوهر است و قانون، محدودیتی بابت ازدواج یا اشتغال قبلی در نظر نگرفته است.

    پس با استناد به این ماده احتمالا بهشون تعلق بگیره

    با سپاس

    • این پاسخ 8 ماه، 2 هفته پیش توسط  مدیریت شاب ویرایش شد.
مشاهده 1 از 4 پاسخ

Start of Discussion
0 از 0 نوشته جون ۲۰۱۸
حالا

با سلام و احترام

عضو محترم

به اطلاع می رساند به خاطر اشتباه اپراتور شاب، ما اطلاعات تعدادی از اعضای خود را از دست داده ایم
خواهشمندیم قبول زحمت نموده و شماره ۰۹۳۷۳۶۹۲۶۲۰ را در گوشی خود ذخیره و سپس نام و نام خانوادگی خود را به واتسپ آن شماره ارسال فرمایید.

با سپاس
روابط عمومی شاب

پاسخ به چند سوال کلیدی در این زمینه

هر کاربر می تواند نمایش هربخش از اطلاعات پروفایلش را محدود به کسانی بکند که فقط با آنها در ارتباط هستند (مثلا شما می توانید نمایش شماره همراه تان و یا هر فیلد دیگر پروفایل تان را به تمام بازدیدکنندگان، و یا صرفا اعضای سایت، و یا حتی فقط کسانی که با شما در سایت در ارتباط هستند  محدود کنید.)

همچنین، ارسال پیام خصوصی فقط به کاربرانی میسر است که با آنها ارتباط برقرار کرده اید (این محدودیت برای جلوگیری از ارسال پیام های اسپم در نظر گرفته شده است)

گاهی شما نمی خواهید با کاربری ارتباط برقرار کنید. اما می خواهید از مطالبی که آن شخص ارسال می کند مطلع شده و فعالیت های ایشان را در سایت ببینید. در این حالت، می توانید صرفا ایشان را دنبال کنید، بدون اینکه درخواست برقراری ارتباط بدهید.

پیشنهاد می شود برای شروع، به صفحه کاربران رفته و اعضایی که می شناسید را دنیال کرده و برای شان درخواست برقراری ارتباط بفرستید.

توجه داشته باشید که در بخش فعالیت های اخیر، شما صرفا فعالیت کسانی را خواهید دید که یا دنیال می کنید و یا با آنها در ارتباط هستید. پس پیشنهاد می شود هرچه زودتر اعضای فعال سایت را دنبال کنید تا از مطالب مفیدی که به اشتراک می گذارند بهره مند شوید.