• اتباع خارجی (محدودیت کارت اقامت و کار)

    ارسال شده توسط علی دلاوری در 21 شهریور 1401 در 12:18 بعد از ظهر

    با سلام

    در خصوص شرایط پوشش اتباع خارجی در بیمه نامه مسئولیت کارفرما با توجه به اینکه در صورت عدم داشتن کارت اقامت و مجوز کار صرفا با ارائه رای دادگاه قابل پرداخت می باشد. حال در شرایطی که پرداخت خسارت بدون رای دادگاه باشد آیا در صورتی که کارت اقامت و رشته شغلی و یا یکی از موارد مغایر با نوع حادثه باشد خسارت قابل بررسی و پرداخت می باشد.؟

    مثال : کارگر اتباع خارجی با داشتن مجوز کار در استان البرز و صرفا در رشته جوشکاری در تهران بر اثر جابجایی و انتقال کالا بر روی کفی کامیون دچار حادثه گردیده که با توجه به داشتن کارت اقامت منطقه کار در کرج و صرفا جوشکار ی آیا با تناقض ذکر شده در محل کار و شغل ایشان مشمول دریافت خسارت بدون رای دادگاه می گردد یا خیر؟

    محمد کمیلی فر پاسخ داد 1 هفته، 1 روز پیش 3 عضو · 4 پاسخ ها
  • 4 پاسخ ها
  • فرهاد عظیمی

    عضو
    21 شهریور 1401 در 3:49 بعد از ظهر

    سلام

    جناب آقای دلاوری این شرایطی که شما برای پرداخت خسارت در خصوص اتباع خارجی غیر مجاز گفتید دیگر وجود ندارد. این شرایط مربوط به زمانی بود که آیین نامه شماره 80 حاکم بود. الان بر اساس شرایط آیین نامه شماره 98 چنین محدودیت هایی وجود ندارد و با این اشخاص هم همانند تبعه مجاز رفتار می شود.

  • علی دلاوری

    عضو
    21 شهریور 1401 در 4:52 بعد از ظهر

    یعنی می توان در صورت مغایرت مجوز کار و اقامت و یا عدم موارد فوق خسارت را بدون رای مراجع قضایی پرداخت کنیم .؟

    • فرهاد عظیمی

      عضو
      21 شهریور 1401 در 4:58 بعد از ظهر

      بله به نظر من وقتی شورای عالی بیمه از تخلف بزرگی به نام نداشتن مجوز اقامت گذشته است پس سایر موارد که نسبت به این مورد درجه تخلف کمتری دارند را می توان نادیده گرفت.

  • محمد کمیلی فر

    عضو
    29 شهریور 1401 در 8:19 بعد از ظهر

    در آیین نامه 80 صراحتاً در خصوص اتباع خارجی و پرداخت خسارت در بند 6 ماده 22 یکی از استثنائات را به خسارت وارده به اتباع خارجی اختصاص داده و عنوان نموده : غرامت و خسارت وارد به اتباع خارجي فاقد مجوز معتبر كار از مراجع ذي صلاح تحت پوشش بیمه نامه نمی باشد.

    ولی در آیین نامه جدید بیمه نامه های مسئولیت به شماره 98 در این خصوص هیچگونه اشاره ای ننموده و شرایطی را عنوان نکرده است و با این حال پرداخت خسارت به اشخاص دارای تابعیت ایرانی و خارجی تحت پوشش بیمه نامه می باشد.