خانه تالارهای گفتمان تالارهای گفتمان بیمه ای رشته هاي بيمه اي انجمن بیمه شخص ثالث آیا می‌دانید نسبت قصور راننده در پرداخت خسارت های مالی و جانی چه تاثیری دارد؟

  • آیا می‌دانید نسبت قصور راننده در پرداخت خسارت های مالی و جانی چه تاثیری دارد؟

    ارسال شده توسط بهزاد توژان در 19 مرداد 1401 در 2:50 بعد از ظهر

    با سلام

    دوستان همانطور که اطلاع دارید ماده 528 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 عنوان داشته:

    “هرگاه
    در اثر برخورد دو وسيله نقليه زميني، آبي يا هوايي، راننده يا سرنشينان آنها كشته شوند
    يا آسيب ببينند درصورت انتساب برخورد به هر دو راننده، هريك مسؤول نصف ديه راننده مقابل
    و سرنشينان هر دو وسيله نقليه است و چنانچه سه وسيله نقليه با هم برخورد كنند هريك
    از رانندگان مسؤول يك سوم ديه راننده‌هاي
    مقابل و سرنشينان هر سه وسيله نقليه مي‌باشد
    و به همين صورت در وسايل نقليه بيشتر، محاسبه مي‌شود و هرگاه يكي از طرفين مقصر باشد به‌گونه‌اي كه
    برخورد به او مستند شود، فقط او ضامن است”

    حالا فرض کنید پلیس راهنمایی و رانندگی در حادثه‌ای که بین خودروهای پراید و پژو رخ داده و منجر به جرح و فوت راننده و سرنشینان هر دو خودرو شده است، نسبت قصور راننده پراید را 25% و نسبت قصور راننده پژو را 75% تشخیص داده است.

    به نظر شما پرداخت خسارت‌های مالی و جانی شرکت های بیمه گر هر کدام از طرفین به آسیب دیدگان طرف مقابل به چه نسبت خواهد بود؟ 50/50 یا 25/75؟

    سید پیام رئوفی پاسخ داد 6 روز، 16 ساعت پیش 7 عضو · 8 پاسخ ها
  • 8 پاسخ ها
  • مسعود مهرابی

    عضو
    9 مهر 1401 در 11:11 قبل از ظهر

    1

    • مسعود مهرابی

      عضو
      9 مهر 1401 در 11:21 قبل از ظهر

      باسلام 75-25 صحیح میباشد

  • محمد کمیلی فر

    عضو
    10 مهر 1401 در 7:35 بعد از ظهر

    میزان مسئولیت هر شخص توسط کارشناس تصادفات مشخص و به همان نسبت متعهد به جبران و در این برخورد ۷۵ و ۲۵ می باشد.

  • مرتضی ظهرابی

    عضو
    11 مهر 1401 در 5:14 قبل از ظهر

    با سلام

    پرداخت خسارت 50- 50 صحیح می باشد.

  • محسن علی نژاد

    عضو
    11 مهر 1401 در 8:14 قبل از ظهر

    پرداخت خسارت بصورت ۵۰-۵۰ می بایست پرداخت شود

  • راحله نجفی

    عضو
    13 مهر 1401 در 1:23 بعد از ظهر

    سلام به همه دوستان

    خسارت جانی 50-50 و خسارت مالی 25-75

  • بهزاد توژان

    عضو
    21 آبان 1401 در 8:35 قبل از ظهر

    با سلام

    ضمن تشکر از همکاری دوستان

    اعلام نظر سرکار خانم راحله نجفی جامع و نسبت قابل محاسبه در خسارت های مالی و جانی را به تفکیک بیان داشته است.

  • سید پیام رئوفی

    عضو
    29 آبان 1401 در 6:40 بعد از ظهر

    باسلام و وقت بخیر

    هر درصدی در نظر گرفته شده باشد باید پرداخت خسارت جانی به صورت 50-50 انجام شود . طبق رأی وحدت رویه 717 صادر شده در سال 1390

    البته رای صادر شده فقط برای خسارات جانی هست نه خسارت های مالی

    معمولا این موضوع را افسران راهور ترسیم کننده کروکی رعایت میکنند.