خانه تالارهای گفتمان تالارهای گفتمان بیمه ای رشته هاي بيمه اي انجمن بیمه بدنه خودرو آیا استهلاک به خسارت خودرو سرقتی هم اعمال می شود؟

  • آیا استهلاک به خسارت خودرو سرقتی هم اعمال می شود؟

    Posted by سامان عالی پور on 19 آذر 1400 در 9:34 بعد از ظهر

    سلام خدمت همه عزیزان

    یه سوال در خصوص بیمه بدنه دارم ممنون میشم دوستان جواب بدن

    بنده یک ماشین مدل ۸۴ رو بیمه بدنه میکنم با کلیه پوشش ها بعد چند وقت ماشین رو سرقت میکنن یعنی سرقت کلی اتفاق میفته و بعد مدتی خودرو یافت میشه و برای دریافت خسارت به بیمه مراجعه کردم گفتن که با توجه به سن ماشین علاوه بر ۲۰ درصد فراتشیز سرقت باید ۲۵ درصد هم استهلاک به قطعات
    تعویضی بخوره

    حالا سوال من اینه که این خسارت مگه سرقت کلی نیست حتی با وجود اینکه خودرو پیدا شده و اینکه ایا استهلاک به خودرو سرقی تعلق میگیرد با وجد اینکه فرانشیز هم به خسارت پرداختی خودرو ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

    @Behzad

    @farhadazimi

    بهزاد توژان پاسخ داد 5 ماه، 3 هفته پیش 3 عضو · 3 پاسخ ها
  • 3 پاسخ ها
  • بهزاد توژان

    عضو
    20 آذر 1400 در 11:44 قبل از ظهر

    سلام و عرض ادب

    همانطور که می‌دانید در ماده 19 شرایط عمومی بیمه‌نامه بدنه بیان شده که اگر خودروی موضوع بیمه سرقت بشه و پیدا نشه، به کلی از بین رفته تلقی میشه و خسارت کلی تلقی میشه و بعد از کسر فرانشیز سرقت که همه شرکت ها 20% لحاظ میکنن، خسارت پرداخت میشه.

    حالا اگر خودرو بعد از مدتی پیدا بشه، باید به ادامه تعریف خسارت کلی توجه کنیم: اگر خودرو به نحوی آسیب دیده باشه که مجموع هزینه‌های بازسازی، شامل تعمیر و تعویض قسمت‌های خسارت دیده آن با احتساب هزینه‌های نجات از 75% قیمت آن در روز حادثه بیشتر باشد، خسارت کلی بوده و در غیر اینصورت خسارت جزئی می باشد.

    در خسارت جزئی، یعنی زمانی که کمتر از 75% قیمت خودرو در روز حادثه به اتومبیل خسارت وارد شده باشه، استهلاک هم در محاسبات لحاظ میشه.

    پس وقتی خودرو سرقت میشه و بعد از مدتی پیدا بشه اگه کمتر از 75% ارزشش در روز سرقت خسارت دیده باشد، چون دیگه تو تعریف خسارت کلی نیست هنگام محاسبه مبلغ خسارت قابل پرداخت مشمول کسر استهلاک لوازم بوده و چون علت وقوع حادثه سرقت هست، مشمول کسر فرانشیز 20% هم میشه.

    در ضمن خوشحال میشم نظر دیگر دوستان رو هم بدونم😀

  • مرتضی صارمی

    عضو
    24 دی 1400 در 11:40 قبل از ظهر

    سلام، اشاره کردین بعد از مدتی پیدا شده است. دوستان، تعیین دقیق مدت، نمی تواند به حل مساله کمک کند؟

    • بهزاد توژان

      عضو
      25 دی 1400 در 2:55 بعد از ظهر

      با سلام

      این مدت تا زمانی هست که مالکیت خودرو به نام بیمه‌گر انتقال پیدا نکرده باشه و فرقی نمیکنه چقدر باشه، یک ماه یا یک سال.

      توضیح: بیمه‌گر باید حداکثر 60 روز پس از اعلام سرقت، مالکیت خودرو را به نام خود تغییر داده و خسارت را پرداخت نماید. این امکان وجود دارد که مالک خودرو تمایلی به دریافت خسارت نداشته و در انتظار کشف خودروی مسروقه بوده و این بازه زمانی به انتخاب مالک تغییر کند.

Start of Discussion
0 از 0 پاسخ ها جون ۲۰۱۸
حالا