خانه تالارهای گفتمان تالارهای گفتمان بیمه ای رشته های بیمه ای انجمن بیمه های مسئولیت آیا ارائه پوشش مطالبات سازمان تامین اجتماعی در بیمه مسئولیت مهندسین ضرورت دارد

  • آیا ارائه پوشش مطالبات سازمان تامین اجتماعی در بیمه مسئولیت مهندسین ضرورت دارد

  • جواد قبادی

    عضو
    27 فروردین 1400 در 10:22 بعد از ظهر

    از آنجائیکه برخی از شرکت های بیمه کلوز مربوط به مطالبات سازمان تامین اجتماعی را در بیمه مسئولیت مهندسین ارائه می کنند این سوال به ذهن می رسد که آیا اساسا سازمان تامین اجتماعی حق دارد از مهندسین ناظری که در حوادث کارگاه های ساختمانی درصدی مقصر شناخته می شوند، به استناد ماده 66 قانون تامین اجتماعی هزینه های خدمات کوتاه مدت و بلند مدت پرداخت شده به بیمه شده از جمله مستمری را مطالبه نماید ؟

    از همه اساتید ، کارشناسان و دوستان عزیز دعوت میکنم جهت رفع ابهام نظرات خود را در این خصوص مطرح نمایند .

    به نظر اینجانب سازمان تامین اجتماعی به استناد ماده 66 صرفا حق مطالبه خسارت را از کارفرما و یا نمایندگان ایشان دارد و با توجه به تعریف کارفرما در ماده 3 قانون کار اساسا سازمان تامین اجتماعی حق مراجعه به مهندس ناظر را ندارد چرا که کارگر نه به درخواست مهندس ناظر کار میکند و نه حق السعی را از مهندس ناظر دریافت میکند و هیچ رابطه ای استخدامی بین این دو وجود ندارد. اما سازمان تامین اجتماعی بر اساس بند 38 بخشنامه مربوط به مطالبات ماده 66 (پیوست ) خود را برای دریافت خسارت از افراد و یا عوامل دخیل در بروز حادثه غیر از کارفرما و یا نمایندگان کارفرما محق می داند .

    به نظر میرسد علت تصویب ماده 66 قانون بیمه تامین اجتماعی ، توجه و اهمیت قانونگذار به رعایت اصول ایمنی و بهداشتی و الزام کارفرما به انجام صحیح و دقیق تکالیف مندرج در قانون کار بوده است نه منبع درآمد برای سازمان .در واقع ماده 66 یکی از ابزارهای قانون گذار برای پیشگیری از وقوع حادثه و ایجاد محیطی امن برای کارگران بوده است . هرچند قصور مهندس ناظر در حوادث پروژه های ساختمانی به طور غیر مستقیم باعث تحمیل هزینه هایی به سازمان تامین اجتماعی میگردد لیکن سازمان حق رجوع به مقصرین حادثه به غیر از کارفرما را ندارد چون به تعهد خود عمل کرده و حق بیمه این تعهد را قبلا محاسبه و از کارفرما و کارگر دریافت کرده است . از طرفی چه به لحاظ قانونی و یا قراردادی حق بازیافت خسارت های پرداخت شده از مقصر حادثه به جز شخص کافرما و یا نمایندگان ایشان را ندارد .

    اگر قرار باشد سازمان تامین اجتماعی در کلیه حوادثی کاری و غیر کاری که برای بیمه شدگان رخ می دهد بدون در نظر گرفتن رابطه کارگری و کارفرمایی به مقصرین حادثه مراجعه کند، طبیعتا در کلیه حوادث رانندگی که منجر به فوت بیمه شده سازمان تامین اجتماعی میشود سازمان می بایست به رانندگان مقصر حادثه نیز جهت وصول مطالبات ماده 66 مراجعه کند .

    ماده 66 قانون تامین اجتماعی :

    در صورتی که ثابت شود وقوع حادثه مستقیماً ناشی‌از عدم رعایت مقررات حفاظت فنی و بروز بیماری ناشی از عدم‌رعایت مقررات بهداشتی و احتیاط لازم از طرف کارفرما یا نمایندگان‌او بوده سازمان تأمین خدماتی درمانی و سازمان هزینه‌های مربوط به معالجه و غرامات و مستمری‌ها و غیره را پرداخته و طبق ماده ۵۰ این قانون از کارفرما مطالبه و وصول خواهد نمود.

    تبصره: مقصر می‌تواند با پرداخت معادل ده سال مستمری موضوع‌این ماده به سازمان از این بابت بری‌الذمه شود.

    ماده 3 قانون کار :

    ﻛﺎرﻓﺮﻣﺎ شخصی اﺳﺖ حقیقی ﻳﺎ ﺣﻘﻮقی ﻛﻪ ﻛﺎرﮔﺮ ﺑﻪ درﺧﻮاﺳﺖ و ﺑﻪ ﺣﺴﺎب او در ﻣﻘﺎﺑﻞ درﻳﺎﻓﺖ ﺣﻖ اﻟﺴﻌﻲ ﻛﺎر ﻣﻲ ﻛﻨﺪ . ﻣﺪﻳﺮان و ﻣﺴﺌﻮﻻن و ﺑﻪ ﻃﻮر ﻋﻤﻮم ﻛﻠﻴﻪ ﻛﺴﺎﻧﻴﻜﻪ ﻋﻬﺪه دار اداره ﻛﺎر ﻛﺎرﮔﺎه ﻫﺴﺘﻨﺪ نماینده ﻛﺎرﻓﺮﻣﺎ ﻣﺤﺴﻮب می ﺷﻮﻧﺪ و ﻛﺎرﻓﺮﻣﺎ ﻣﺴﺌﻮل ﻛﻠﻴﻪ ﺗﻌﻬﺪاﺗﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﺎن ﻣﺬﻛﻮر در ﻗﺒﺎل ﻛﺎرﮔﺮ ﺑﻪ ﻋﻬﺪه می ﮔﻴﺮﻧﺪ . در ﺻﻮرﺗﻴﻜﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪه ﻛﺎرﻓﺮﻣﺎ ﺧﺎرج از اﺧﺘﻴﺎرات ﺧﻮد ﺗﻌﻬﺪي ﺑﻨﻤﺎﻳﺪ و ﻛﺎرﻓﺮﻣﺎ آن را ﻧﭙﺬﻳﺮد در ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻛﺎرﻓﺮﻣﺎ ﺿﺎﻣﻦ اﺳﺖ .

  • فرهاد عظیمی

    عضو
    28 فروردین 1400 در 12:25 قبل از ظهر

    بحث خیلی مرتبطی قبلا توسط اقای نوید نصرتی @Navidno مطرح شده که لینکش رو اینجا می گذارم تا هر کس دوست داره در این خصوص بحث کنه قبلش اون بحث هارو هم بتونه بخونه

    لینک

  • فرهاد عظیمی

    عضو
    28 فروردین 1400 در 12:27 قبل از ظهر

    ضمنا با توجه به اینکه در این گفتمان باید بیشتر تمرکزمون روی تبصره دو ماده 66 تامین اجتماعی باشه نه تبصره یک، من خودم سال 1394 یک مطلبی در ریسک نیوز در این خصوص منتشر کرده بودم که در شاب بازنشرش دادم که برای دیدنش می تونید اینجا کلیک بفرمایید.

    • جواد قبادی

      عضو
      2 اردیبهشت 1400 در 5:15 بعد از ظهر

      جناب آقای عظیمی از راهنمایی شما بی نهایت سپاسگزارم

      بنده مطلب با ارزش جنابعالی در رابطه با موضوع ماد 66 و همچنین مطالب دوستان دیگر را مطالعه کردم اما همچنان معتقدم که سازمان تامین اجتماعی بر اساس ماده 66 صرفا حق مراجعه به کارفرما و نمایندگان او را دارد و با توجه به تعریف کارفرما و نماینده کارفرما مهندس ناظر،طراح، محاسب نه کارفرما است و نه نماینده کارفرما . همانطور که جنابعالی نیز اشاره فرموده بودید چنانچه عدم رعایت مقرر ات و کوتاهی مهندس در امر نظارت و یا طراحی و یا محاسبه باعث ایجاد خسارتی به کارگر شود در چهارچوب قانون مجازات اسلامی ایشان مجازات خواهند شد، لذا مراجعه سازمان علاوه براین مجازات ها جهت دریافت هزینه ها از ایشان نه تنها کاملا با متن ماده 66 مغایر است بلکه غیر عادلانه نیز به نظر می رسد.

      نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد ، ماده 49 قانون تامین اجتماعی سال 1339 است که جناب آقای الفتی اشاره کردند .

      ماده 49 – قانون بيمه‌های اجتماعی کارگران – ‌مصوب 21 ارديبهشت ماه1339:

      در صورتی که ثابت شود که وقوع حادثه یا بیماری مستقیماً ناشی از عدم رعایت مقررات بهداشت و حفاظت فنی یا احتیاطات لازم از‌طرف کارفرما یا نمایندگان او بوده سازمان مکلف است هزینه‌های مربوط به معالجات و غرامات و مستمری ها و غیره را پرداخته و از کارفرما مطالبه و ‌وصول نماید. ‌همچنین در صورتی که وقوع حادثه ناشی از خطای شخص ثالثی باشد سازمان کمک های مقرر در این قانون را درباره بیمه شده انجام داده شخص ثالث را‌ تعقیب و هزینه‌های مربوطه را از او وصول خواهد نمود.

      از آنجاییکه در قانون 1354 قانون 1339 ملغی شده و هر دو قانون تامین اجتماعی مذکور در زمان حاکمیت قانون کار سال 1337 بوده اند پس میتوان اینطور میشه برداشت کرد که قانون گذار کاملا آگاهانه در قانون فعلی اجازه مراجعه به هر مقصری را به سازمان تامین اجتماعی نداده است . و فقط مراجعه به شخص کارفرما و نمایندگان وی را مجاز دانسته است، آن هم به دلیل نقش بی بدیل کارفرما در کاهش حوادث ناشی از کار با رعایت اصول ایمنی در کارگاه .

مشاهده 1 از 3 پاسخ

برای پاسخ وارد شوید.

نوشته اصلی
0 از 0 نوشته جون ۲۰۱۸
حالا