• فرهاد عظیمی

عضو
    6 اسفند 1399 در 2:20 بعد از ظهر

ممنون از هر سه بزرگوار بابت مشارکتشون. من پیگیر روند این پرونده خواهم بود و تلاش می کنم نتیجه رو اینجا اعلام کنم. اما در خصوص اون سه موضوعی که قرار بود بحث کنیم:

1- با فرض اینکه در چنین دعوایی کارفرما محکوم بشود، به نظر من نیازی به اقدامی از سوی بیمه گران مسئولیت در ایران برای پیش بینی چنین مواردی در بیمه نامه نیست. برای اینکه بیمه نامه های مسئولیت در ایران حوادث رو پوشش می دن نه بیماری ها رو. کرونا هم در دسته بیماری هاست و از موضوع بیمه نامه خارجه. حتی در رسته بیماریهای شغلی (بعضی هاش بهش می گن بیماریهای حرفه ای) هم نیست.

2- اون بیمه نامه ای که در این گفتمان مطرح شده یعنی بیمه نامه «جبران غرامت کارکنان» یا workers compensation ماهیتش با بیمه نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان فرق داره. در واقع می شه گفت در خصوص بیمه ای که کارفرما برای آسیب وارد به کارکنان باید بخره، کشور های مختلف به دو دسته تقسیم می شن گروه اول از بیمه نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان (employers liability) استفاده می کنن. گروه دوم از بیمه نامه workers compensation اولی فقط خسارت های ناشی از حوادث رو پوشش می ده و دومی علاوه بر اینها، بیماریها و مستمری و … رو هم پوشش می ده. در واقع دومی ترکیب بیمه مسئولیت و تامین اجتماعیه.

3- در خصوص اینکه آیا با فرض اینکه در داستان گفتمان ما کارفرما محکوم بشه و بیمه مسئولیتش کلوز اشخاص ثالث رو داشته باشه، به نظر من همسر کارگر نمی تونه از محل کلوز اشخاص ثالث مطالبه خسارت بکنه چون اول اینکه کلوز اشخاص ثالث ما این شرط رو داره که حادثه باید در داخل کارگاه اتفاق افتاده باشه (منظور مبتلا شدن خانم هست) دوم اینکه این یک نوع خسارت غیر مستقیم هست و خسارت غیر مستقیم تحت پوشش نیست.